MUDr. Beáta Selická

dermatovenerológ

Botulotoxín

 

Odstraňuje vrásky na čele,pri koreni nosa,vejárikovité vrásky okolia očí,nadmerné potenie /hyperhidrózu/v podpazuší,na dlaniach i na chodidlách.

 

Ako sa zbaviť vrások a zastaviť čas stárnutia?

 Je veľmi jednoduchá metóda používajúca BOTULOTOXÍN,ktorá dokáže zásadným spôsobom vyhľadiť mimické vrásky,získať mladistvejší vzhľad.Metóda využíva relaxačný účinok toxínu na mimické svaly,čím dochádza k uvoľneniu a k znehybneniu svalstva a tým k redukcii mimických vrások.

 

Ide o veľmi jednoduchý ambulantný výkon

- bez chirurgického  zákroku

- bez vzniku jaziev

- takmer bezbolestný

 

Ako sa prevádza ošetrenie botulotoxínom?

Aplikuje sa tenkou ihličkou vo veľmi nízkych dávkách vnútrosvalovo,prípadne podkožne ,kde dochádza k dočasnému prerušeniu nervovosvalového spojenia,teda

k požadovanému uvoľneniu/relaxácii/mimických svalov.Výsledkom je vypnutie pleti a vyhladenie vrások.Zákrok sa prevádza ambulantne a je časovo a fyzicky nenáročný.

 

Ako  účinkuje botulotoxín?

Účinok botulotoxinu nastupuje na 2-3 deň po aplikácii,maximálny účinok nastupuje na 7-10 deň po aplikácii,efekt petrváva cca 4-6 mesiacov,po opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje až na 12 mesiacov.Bezprostredne po aplikácii je v mieste vpichu ľahké začervenanie,ktoré mizne do niekoľkých hodín.Môžu sa objaviť drobné podliatinky a modrinky,ktoré do 48 hodín  vymiznú.   

 

Bezpečnosť a možné nežiadúce účinky

Zákrok nevykonávame u pacientov mladších ako 18 rokov,počas tehotenstva a v období dojčenia.Podávanie botulotoxínu je kontraindikované u ľudí trpiacich na Myasthenia gravis,prípadne pri ochoreniach so zvýšenou krvácavosťou,známok zápalu v mieste uvažovanej  aplikácie.Veľmi ojedinele sa môžu objaviť i alergické reakcie.

 

Je možná aplikácia botulotoxínu s inými liečebno-korektívnymi zákrokmi?

Botulotoxín sa na zvýšenie efektu môže kombinovať s inými metódami ako  je laserové ošetrenie,chemický peeling i intradermálne implantáty.

 

Hyperhidróza

Botulotoxín sa tiež používa za úcelom nežiadúceho nadmerného potenia v oblasti podpazušia,dlaní i stupají.Prípravok sa aplikuje tenkou ihličkou do podkožia postihnutej oblasti.Princípom účinku je zabránenie prevodu vzruchov z nervových vlákien na potné žľazy.Trvanie pretrváva 10-12 mesiacov,po ktorom účinok odoznieva a zákrok je možné opakovať.